×

Rekondiční a sportovní masáže psů

Nejstarší zmínky o masážích pochází z Mezopotámie, staré Číny a Egypta a jsou datovány do doby již od druhé poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem. Ve starověkém Řecku masáže propagoval zejména řecký lékař Hippokratés. Klasická masáž je jedna z nejstarších manuálních technik, při které se používá tlak, tření, hnětení či vytřásání příslušných svalových partiích. Moderní pojetí masáží zahrnuje i odstranění Trigger pointů, stresových bodů ve svalech a různé specifické masážní techniky, jako je například Breussova masáž, holistická aromaterapeutická masáž a mnoho dalších. V posledních letech našly masáže využití i v oblasti péče o zvířata, zejména psy a koně, ze kterých člověk vytvořil plnohodnotného partnera pro sportovní aktivity, případně pracovní využití. Svoje místo mají také v rekonvalescenční péči o zvíře po nemoci, operaci, a nebo úraze, a také jako preventivní, a pro psa velice příjemné ošetření pohybového aparátu.

Účinky masáže: podpora regenerace organismu a podpora toku lymfy zlepšení látkové výměny organismu, podpora cirkulace krve a fyziologických procesů v těle vstřebávání otoků (protiotoková masážní technika a nebo lymfodrenáž) zlepšení činnosti svalů a kloubů odhalení trigger pointů a včasným odstraněním předejití rozvinutí vážnějšího problému ve svalovém a nebo kosterním aparátu pozitivní účinek na psychiku zvířete

Masáž lze využít jako významný diagnostický faktor a preventivní nástroj k odhalení různých abnormalit v kůži psa, nebo svalových spasmů a otoků, kterých si majitel při běžné péči o psa nemusí všimnout. Zkušený masér dokáže odhalit a odstranit spoušťové a stresové body ve svalech zvířete a předejít tak možným vážnějším problémům v pohybovém aparátu psa do budoucna.

Druhy masáží: Relaxační masáž druh masáže, který se soustředí na nervový systém s cílem vyvolání nervového reflexu a podpoření reakce parasympatických nervů. Při masáži dochází k hluboké relaxaci a uvolnění nervového napětí. Při masáži se uvolní nervové napětí a bloky. Relaxační masáž má vliv i na psychiku zvířete, na přání majitele mohou být použity masážní oleje s relaxačním účinkem od firmy Aromafauna a nebo oleje vlastnoručně namíchané z kvalitního nosného oleje s přídavkem vysoce kvalitního esenciálního oleje firmy DoTerra. Je nutné počítat s tím, že pes je po masáži mírně mastný. Relaxační masáž lze provádět i bez použití olejů.

Udržovací (kondiční) masáž masáž udržující kosterní i svalový aparát v dobré kondici, podporující správnou látkovou výměnu a vyplavování toxinů z těla. Při této masáži se zaměřuji na detekci a odstranění spoušťových a stresových bodů a zaměřuji se na uvolnění ztuhlého a přetíženého svalstva.

Regenerační masáž vhodná pro psy po velké zátěži a psy sportující. Je vhodným nástrojem pro prevenci hromadění kyseliny mléčné ve svalech a vzniku spoušťových bodů. Regenerační masáž urychluje ozdravné procesy a výrazně podporuje funkci lymfatického systému.

Kontradindikace masáže: teplota poranění kůže, které není starší 5ti dnů akutní zranění jakéhokoliv druhu akutní a zánětlivá onemocnění onemocnění kůže rakovina